Przewodnik po rodzajach kredytów. - Newpoint-finance.pl

Przewodnik po rodzajach kredytów.

Opublikowane przez

Rodzaje kredytów – wprowadzenie

Przewodnik po rodzajach kredytów zapraszam do lektury. Na rynku mamy wiele rodzajów kredytów. Wybór odpowiedniego jest kluczowy dla Twojej sytuacji finansowej. Kredyty samochodowe, gotówkowe, konsolidacyjne czy hipoteczne różnią się między sobą pod wieloma względami, głównie przeznaczeniem, warunkami spłaty oraz wymaganiami. W dzisiejszym artykule omówimy każdy z rodzajów, przeanalizujemy zalety i wady, a to wszystko po to aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z ofertą naszej firmy, a więcej o kredytach gotówkowych można przeczytać w zakładce Klient indywidualny.

Kredyty gotówkowe

Kredyty gotówkowe udzielane są na dowolny cel i z reguły maksymalnie na kilka lat. Jest to idealne rozwiązanie do pokrycia nagłych wydatków, takich jak wakacje, naprawa samochodu, remont mieszkania czy leczenie.

Zalety kredytów gotówkowych

 1. Szybka dostępność środków: Kredyty gotówkowe możesz uzyskać szybko, w oddziale banku lub całkowicie online, a środki otrzymasz już nawet w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku.
 2. Brak konieczności określania cel: nie musisz podawać celu wykorzystania kredytu, dzięki czemu masz większą swobodę w dysponowaniu otrzymanymi pieniędzmi.
 3. Łatwość uzyskania: z reguły wystarczy, że przedstawisz wpływy na konto lub zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów.

Wady kredytów gotówkowych

Jedyną istotną wadą jest wyższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów celowych.

Kredyty konsolidacyjne

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie mające na celu połączenie kilku rat w jedną. W wielu przypadkach koszt jednego kredytu konsolidacyjnego jest znacznie mniejszy niż wszystkich trzech. Jeśli borykasz się z kilkoma różnymi zobowiązania to kredyt konsolidacyjny jest najlepszym rozwiązaniem.

Zalety kredytów konsolidacyjnych

 1. Niższe miesięczne raty: Konsolidacja z zasady łączy kilka zobowiązań w jedno, co powoduje, że będziesz mieć niższe miesięczne obciążenia.
 2. Lepsza kontrola nad finansami: Jeden kredyt to jedna rata miesięczna, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zarządzać budżetem domowym.

Wady kredytów konsolidacyjnych

I tu na myśl przychodzi tylko jeden minus – dłuższy okres spłaty. Konsolidacja często udzielana jest na dłuższy okres spłaty, co zwiększa całkowity jej koszt.

Kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne są idealnym rozwiązanie do finansowania zakupu, budowy lub remontu nieruchomości. Krok po ten rodzaj finansowania to ważna decyzja. Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki długoterminowej, zabezpieczonej na nieruchomości.

Proces uzyskania kredytu hipotecznego:

 1. Ocena zdolności kredytowej: Bank będzie oceniać Twoją zdolność kredytową na podstawie dochodów, historii kredytowej oraz wydatków. od uwagę będzie też brana wartość nieruchomości, która będzie przedmiotem zabezpieczenia.
 2. Wniosek kredytowy: Złożenie wniosku o kredyt wraz z kompletem dokumentów.
 3. Ocena nieruchomości: Rzeczoznawca, wyznaczony przez bank, przeprowadzi wycenę nieruchomości.
 4. Podpisanie umowy kredytowej: Po pozytywnej decyzji kredytowej umowa jest gotowa do podpisu.
 5. Ustanowienie hipoteki: Hipoteka na nieruchomości zostaje wpisana do księgi wieczystej.
 6. Wypłata środków: Bank uruchamia kredyt, czyli przekazuje środki na konto.

Zalety kredytów hipotecznych

 1. Niskie koszty: Kredyty hipoteczne mają dużo niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe, ponieważ są zabezpieczone na nieruchomości.
 2. Długi okres spłaty: Kredyty hipoteczne są udzielane na długi okres, często nawet do 30 lat.
 3. Duże kwoty kredytu: Możliwość uzyskania dużych kwot kredytu, adekwatnych do wartości kupowanej/remontowanej nieruchomości.

Wady kredytów hipotecznych

 1. Wymagane zabezpieczenie: bez zabezpieczenia kredytu na nieruchomości nie otrzymasz tego rodzaju kredytu.
 2. Długotrwały proces wnioskowania: Proces uzyskania kredytu hipotecznego jest bardziej skomplikowany, złożony i wymaga wielu formalności, więc musisz uzbroić si w cierpliwość. Nie da się też załatwić tego zdalnie, konieczne są wizyty w oddziale banku.
 3. Ryzyko utraty nieruchomości: W przypadku niewypłacalności musisz mieć na uwadze, że istnieje ryzyko utraty nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu.

Przewodnik po rodzajach kredytów – podsumowanie

Wybór odpowiedniego kredytu zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej. Kredyty gotówkowe są idealne do nagłych i krótkoterminowych potrzeb, kredyty konsolidacyjne pomagają uporządkować i zarządzać wieloma zobowiązaniami, a kredyty hipoteczne są najlepszym rozwiązaniem do finansowania zakupu czy remontu nieruchomości. Przed podjęciem decyzji przeanalizuj dokładnie swoje możliwości oraz skonsultuj się z doradcą finansowym. Zachęcam też do kontaktu z naszymi specjalistami w dziedzinie rozwiązań kredytowych. Każdy z chęcią i zaangażowaniem odpowie na pytania, przeanalizuje sytuację i przedstawi indywidualnie dobrane propozycje.